Vybavení dítěte

 

Jeden ze základních principů lesních mateřských škol je pobyt venku za každého počasí. Pro bezpečný a příjemný pobyt dětí je nutné dobré vybavení odpovídající aktuálnímu počasí:

  • je třeba myslet na charakter lesa (stín, trnité porosty, přítomnost klíšťat), proto: bavlněné triko s dlouhým rukávem, vzdušné kalhoty (nikoliv kraťasy), pokrývka hlavy, lehká bunda – větrovka.
  • v deštivém a chladném počasí je vhodné dodržovat zásadu cibulovitého vrstvení, svrchní vrstva je nepromokavá, odolná větru.
  • obuv vždy pevná (ideálně kotníčková) uzavřená s optimálním prostorem pro dětskou nohu. Za deště a jsou nezbytné holinky, aby se děti nemusely vyhýbat lákavým kalužím a blátu.

 

V batůžku s prsním pásem si děti nosí dobře uzavíratelnou lahvičku s pitím (v letním období raději neslazené; v chladnějším období pak s termoobalem) a box na svačinu. Doporučujeme zdravou svačinku, která netvoří v lese odpad. Nedoporučujeme svačinu, kterou je třeba jíst lžičkou (např. jogurt). Pedagogové zajišťují dostatečnou hygienu stravování.

Náhradní oblečení (spodní prádlo, ponožky nebo punčocháče, rukavice) lze předat pedagogům v označené tašce - ráno, při setkání.

 

Rizikem častého pobytu v přírodě je vyšší pravděpodobnost napadení klíštětem. Je proto nutné věnovat větší pozornost prevenci:

  • každodenní důkladné prohlížení dítěte a včasné odstranění klíštěte
  • oblečení světlých barev, dlouhé rukávy a nohavice, pokrývka hlavy i krku

Oblečení do deště

Děti s batůžky